JEDWAB INDYJSKI

JEDWAB INDYJSKI

Jedwab indyjski , zwany również jedwabiem sztucznym lub wiskozą, jest rodzajem tkaniny wytwarzanej z celulozy, naturalnego polimeru występującego w roślinach. 

Do produkcji wiskozy używa się zwykle gatunków drewna takich jak buk, świerk lub eukaliptus. Drewno jest rozdrabniane, a powstała masa zostaje poddana dalszej obróbce aż do powstania przędzy wiskozowej.  Z tego powodu wiskoza jest zaliczania do włókien pochodzenia roślinnego i często traktowana jako ekologiczny odpowiednik jedwabiu, biodegradowalny i nie wymagający niszczenia jedwabników.

Jedwab naturalny to materiał uzyskiwany z włókna otrzymywane z oprzędu jedwabnika w wyniku obróbki chemicznej.Produkcja jedwabiu naturalnego zapoczątkowana została w Chinach około 2500 lat p.n.e. choć początki wykorzystania jedwabników do wytwarzania włókien są jeszcze wcześniejsze i sięgają wedyjskiej kultury Indii. Według legendy, odkrycia  jedwabiu naturalnego dokonała cesarzowa Si-Ling-Chi, która zauważyła błyszczące kokony. Przez przypadek jeden z nich upuściła do wrzącej wody, a próbując go wyjąć,  wyciągnęła delikatną nić. Musiało jednak upłynąć czterysta lat, aby jedwabnictwo stało się przemysłem rozpowszechnionym  w całym kraju. Cesarzową uznano za boginię i opiekunkę jedwabnictwa. Przez kolejne stulecia jedwab docierał szlakami handlowymi do Babilonu, Persji oraz Egiptu i dalej do starożytnych krain basenu morza Śródziemnego. Jajeczka jedwabnika zostały z czasem przemycone do Biznacjum, które około 530 roku rozpoczęło własną produkcję jedwabiu, rozpowszechniając go na Grecję, Hiszpanię i Italie, która w XIII wieku stała się potęgą średniowiecznego przemysłu jedwabniczego. Współcześnie, jedwab choć ceniony za jego właściwości i stanowiący symbol luksusu, jest coraz częściej zastępowany innymi materiałami ze względu na jego niewegański charakter oraz wysokie zużycie wody potrzebnej do jego wytwarzania.

Jedwab indyjski z celulozy ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym jedwabiem, w tym niższą cenę, łatwiejszą pielęgnację i trwałość. Ma podobną miękkość i lśniący wygląd.  Jest  bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ jest wytwarzany z naturalnych źródeł, a proces jego produkcji wymaga mniejszej ilości wody i energii w porównaniu z produkcją prawdziwego jedwabiu.Podsumowując, jedwab z celulozy to alternatywna opcja dla tych, którzy szukają tkaniny o pięknym i lśniącym wyglądzie,  jednocześnie dbają o środowisko. Chociaż może nie dorównać prawdziwemu jedwabiu pod względem delikatności  to jednak jest trwały i bardziej dostępny cenowo.

JEDWAB INDYJSKI

Anna

on mar 21, 2023

Disqus

Boxed:

Sticky Add To Cart:

Font: